Akçadağ İlçemizi Tanıyalım
Malatya Akçadağ İlçemizin coğrafik durumu, mahalleleri, gezilecek yerleri ile ilgili bilgilerine buradan ulaşın.

Akçadağ İlçemizi Tanıyalım

Malatya Akçadağ İlçemizin coğrafik durumu, mahalleleri, gezilecek yerleri ile ilgili bilgilerine buradan ulaşın.

Akçadağ

Yüzölçümü : 1.193 km2
İl Toplam Nüfusu : 797.036
Akçadağ Toplam Nüfus : 35.359

Akçadağ yöresinde ilk yerleşim M.Ö. 111'de eski Tunç devrinde başlamış, Geç Hitit, Roma ve Bizans devirlerinde devam etmiştir. Bu devirlerin yörede yaşandığı Akçadağ ilçe merkezinde yer alan Akçadağ Höyük ve Akçadağ kasabasında yer alan Ören Höyük ve Akçadağ Ören kasabası yolu üzerinde bulunan ikinciler Höyükte yapılan yüzey çalışmalarıyla belirlenmiştir. İlçemiz Osmanlı döneminde de yerini koruyarak Sultan Hamid'in Doğu Anadolu'da meydana getirdiği Hamidiye Alayları çerçevesinde Osmanlı ordusuna at ve zahire yetiştirmiştir.

Akçadağ, Osmanlı devrinde tahminen 1850 yıllarında bugünkü Levent bucağında teşkilatlandırılmış, 1858 yılında ilçe merkezi şimdiki yerine Arga'ya nakil edilmiştir.

Cumhuriyet döneminde de Malatya'ya bağlı ilçe merkezi olan Akçadağ'ın Malatya'ya 37 km. batı ve kuzey batısında 850 ile 1660 rakımları arasında, ilçenin doğusunda Malatya merkez ilçesi, güneyinde Yeşilyurt ve Doğanşehir ilçesi, batısında Kahramanmaraş iline bağlı Elbistan ilçesi, kuzeyinde Darende ve Hekimhan ilçeleri bulunmaktadır.

İlçenin yüzölçümü 1.193 km2 olup denizden yükseldiği 925 metredir. İlçenin Kürecik ve Levent olmak üzere 2 bucağı, merkez Ören ve Yukarı Kozluca olmak üzere 3 belediyesiyle 72 köyü, 9 mahallesi ve 169 mezrası vardır, ilçe, ova ve dağlık bir konumda kurulmuştur, ilçeye karasal iklim hakimdir. Çiftçiliğin her türlüsüyle uğraşılmakta, genellikle aile ekonomisi tarıma dayanmaktadır. Eğitim ve kültürel faaliyetler ile halkın büyük şehirlerle fazla ilişki kurması, çok sayıda halkın Avrupa ülkelerine işçi olarak gitmesi, ilçenin kısıtlı olan sosyal hayatını modern hale getirmiştir. Okuma yazma oranı %98 gibi yüksek bir rakama ulaşmıştır.

ilçe sınırları içerisinde Tigem'e bağlı Sultan Suyu üretme Çiftliği mevcut olup, bu çiftlikte tarım ve meyvecilikle birlikte hayvancılık yapılmaktadır. Ülkemizin ünlü yarış atları burada yetiştirilmektedir.
ilçe, tarihi eser bakımdan eski konaklama merkezi olan han kalıntıları açısından zengindir. Bunlardan Sarıhacı, Bekiruşağı ve Esenbey köylerinde, yine Kürecik bucağına bağlı Düvencik köyü civarında Hititler devrinden kalma Ferik Kalesi ile kaya manzaralarını sayabiliriz.
Gezilebilecek Yerleri : Başpınar, Akpınar, Karadağ eteklerinde Yaylak köyünün üzerinde yaklaşık iki metre çapındaki yapay mağara, levent vadisi ile Sultansuyu sayılabilir.
İlçemiz Mahalleleri : Aktepe, Aliçeri, Altınlı, Aksaray, Aşağıörükçü, Bayramuşağı, Başpınar, Bölüklü, Büyükçimis, Bahri, Doğu, Dedeköy, Derinboğaz, Develi, Doğanlar, Dümüklü, Esenli, Gölpınar, Güzyurdu, Fatih, Hançerli, Ilıcak, İkinciler, Kadı İbrahim, Karamağara, Aydınlar, Karapınar, Keklikpınar, Keller, Kotangölü, Kültür, Kömekavak, Mihmanlı, Muratlı, Ören, Resuluşağı, Sarıhacı, Şeyhlar, Yağmurlu, Yalınbudak, Yalınkaya, Yalımlı, Yukarıörükçü, Kepez, Aksüt, Bekiruşağı, Çakılıpınar, Çevirme, Darıca, Demirciler, Duruluova, Dutlu, Güneşli, Gürkaynak, Harunuşağı, Kahyalı, Kasımuşağı, Ortaköy, Taşveler, Tataruşağı, Kozluca, Levent, Bağköy, Büyükköy, Çatalbahçe, Çobanuşağı, Doğantepe, Esenbey, Kayadibi, Kolköy, Kozalak, Kurtuşağı, Küçükkürne, Mezra, Sahilköy, Sakalı Uzun, Taşolar.


Kaynak : Malatya Valiliği

Akçadağ İlçe Firmalarına ulaşmak için tıklayın :https://malatyarehberim.com/firmalar/akcadag-ilcesinde-bulunan-firmalar

PAYLAŞ: